



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.75 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.5 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 6 |
| Output Current | 4 mA |
| Number of Circuits | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 6 |
| Turn-On Delay Time | 26 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 26 ns |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Logic Family | 74HCT |
Stock: 936
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24366
Ext.Price$0.24366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24366 | $0.24366 |
| 10 | $0.16671 | $1.66710 |
| 50 | $0.15177 | $7.58850 |
| 100 | $0.13817 | $13.81700 |
| 500 | $0.12579 | $62.89500 |
| 1000 | $0.11451 | $114.51000 |
| 3000 | $0.10425 | $312.75000 |
| 5000 | $0.09490 | $474.50000 |
